Kamdyrkning af majs og bønner

Af Karna Maj, redaktør af Havenyt.dk, Landsforeningen Praktisk Økologi

Majskolbe

Måske kan kamdyrkning også i haven give større høstudbytte. Foto: Karna Maj

I 2003 blev der foretaget nogle forsøg med kamdyrkning af forskellige afgrøder på KVL og Jyndevad Forsøgsstation, bla. med fodermajs og sojabønner. Afgrøderne blev sået ud på toppen af kammene med en speciel såmaskine.

Resultaterne var gode. For majs var der et merudbytte på 60% ved at dyrke på kamme. Også sojabønner gav et højere udbytte, men selve udbyttet var noget begrænset. Ved dyrkning af hestebønner så man, at dyrkning på kamme gav et større rodsystem.

Mulige forklaringer på merudbytte

Årsagen til merudbyttet på kamme har man ikke afklaret, men man mener, at flere faktorer kan spille ind:

  • kammene giver en øget solindstråling, som kan give en højere jordtemperatur og en bedre fremspiring
  • kammenes form øger afdræningen
  • den løsere jord i kammene samt den større overflade kan give et bedre luftskifte.

En højere temperatur og et bedre luftskifte vil ved en tilpas fugtighed give en øget mineralisering – og vil dermed forbedre afgrødens forsyning med næringsstoffer tidligt i vækstsæsonen.

De planter, som dyrkes på kamme får et større rodsystem, så det er muligt at kammene både stiller flere næringsstoffer til rådighed og samtidig stimulerer rodudviklingen.

Læs mere om førsøgene og se fotos

Afprøv metoden hjemme i haven

Det er jo altid spændende med nye metoder, og denne er enkel at afprøve i sin egen have. Den kan antagelig også bruges ved udplantning af majs. Der er endnu ingen forsøg, der viser, hvor høje kammene skal være for at få den ønskede virkning, så måske er det ikke nødvendigt at bruge så høje kamme som i forsøgene, hvor kammene er 20–30 cm høje.

Det vil også være oplagt at forsøge at forsøge kamdyrkning med havebønner, som trives bedst i en let og luftig jord. Her kan man f.eks. forsøge at så bønnerne i 2 cm dybe riller og derefter hyppe volden op. I landbruget sætter man kammene op i foråret og sår senere.

Nye dyrkningsresultater i 2005

Man se mere landbrugets erfaringer med majsdyrkning på kamme på her i projektet »Kamdyrkning af majs«, der er iværksat af den Kongelige Veterinær- og Landbohøjskole (KVL) i et samarbejde med Dansk Landbrugsrådgivning og Sejet Planteforædling.

Kommentarer

Der er 1 kommentar til denne tekst. Læs kommentarer…

Relaterede sider

Forhandlerguide

Albertines

Frø, løg, græs, gødning og havetilbehør

Bjarne’s frø og planter

Frø af spændende og eksotiske planter

Camilla Plums økologiske frø

Mange Økologiske tomater og chili

Frøbutikken

Økologiske frø fra gamle og nye sorter.

Frøtorvet

Dyrk dine egne grøntsager fra frø.

Gartneri Toftegaard

Anderledes grøntsager med smag!

Impecta Fröhandel

Vi har frön till ovanliga sorter

Kerneliv.dk

Meget stort frøudvalg. Online salg

Plantefrø.dk

Frø til køkkenhaven

Solsikken

Alt til den økologiske have

Tina’s Verden

30–70% under almindelige butikkers pris

Trifolium Frø

Frø til køkkenurter (også økologiske)

Urtegartneriet

Økologiske krydderurter, frø og bøger

Örtagårdens Plantskola

Frøkatologet 2011 sender vi gerne ud.

Her er du: Forsiden > Køkkenhaven > Grønsager > Majs > Kamdyrkning af majs og bønner

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…