På denne side finder du kommentarer til teksten Hvad er forskellen mellem frugt, nød og bær? Hvis du vil skrive en ny kommentar, kan det være en god idé at læse teksten først.
Skrevet af: Søren Kempel, 9. oktober 2007 kl. 19.50
En tomat er en frugt og ikke som nævnt et bær
Skrevet af: Søren Kempel, 9. oktober 2007 kl. 19.52
Ved godt at det er en samlet betegnelse men det kan misforståes i teksten
Skrevet af: Johan, 25. december 2007 kl. 0.13
Alle bær er frugter.
Skrevet af: Emma Line Tagø, 21. august 2010 kl. 18.38
En tomat er et bær. Den botaniske definition af et bær er: at frugtvæggen er saftig hele vejen igennem, og at der er ét til mange frø, som kun er omgivet af én frøskal. Betegnelsen frugt er generel for saftige frugter (bær, stenfrugter og kærnefrugter), tørre frugter (nødder, skalfrugter, spaltefrugter og ledbælge), opspringende frugter (bælg, bælgkapsel, skulpe, buddike eller porekapsel). Således er tomat, agurk, ribs, vindruer og avocado altså bær.
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.
Her er du: Forsiden > Forum > Kommentarer > Kommentarer til »Hvad er forskellen mellem frugt, nød og bær?«