På denne side finder du kommentarer til teksten Oka. Hvis du vil skrive en ny kommentar, kan det være en god idé at læse teksten først.
Skrevet af: Søren Rafn, 4. februar 2011 kl. 22.07
Jeg bestilte to sorter af oka fra England i foråret, en gul og en rød sort. Begge blev sat samtidig med kartoflerne, groede voldsomt og frodigt. Jeg lod dem stå i jorden i køkkenhaven her til vinter grundet efterårstravlhed og jeg havde egentlig afskrevet dem grundet den hårde vinter vi har haft. Stor var min overraskelse da jeg ved opgravning af de sidste overvintrede pastinakker lettede lidt på jorden i rækken ved siden af - der hvor okaerne havde stået - og fandt fine lyserøde knolde. En del af de øverlige knolde var dog frostsvedne og smattede, men blot 5-6 cm. nede i mulden så knoldene uskadte ud. Her skal det siges at jeg ikke har hyppet dem en eneste gang og at det eneste vinterdække har været de sammenklaskede toppe. Jeg tog en håndfuld intakte knolde ind og lagde dem i køleskabet for at se hvordan de ville opføre sig når de blev tøet op. Trods enkelte hvide frostsvidninger ser knoldene i øvrigt fine, faste og uskadte ud. Jeg er nu spændt på om de også er spiredygtige og klar til endnu en sæson i haven.
Englænderen jeg købte dem af sagde at han overvintrede knoldene i køkkenhaven, som eks. jordskok, pastinak etc., men jeg var tvivlende omkring deres frosthårdførhed i Danmark - især med sådan en vinter som den vi har haft i år. Umiddelbart kunne det dog se ud som om at der er hårdføre sorter med knolde som i det mindste kan overvintres/lagres under jorden i køkkkenhaven på friland året rundt. Om de er i stand til at skyde igen her til foråret må tiden vise - jeg venter spændt ;-)
Mvh
Søren Rafn
Skrevet af: Isabella Sofia Pedersen, 16. marts 2011 kl. 17.30
Hej Søren,
Kan du oplyse hvilken planteskole i England du bestilte Oka hos?
Jeg har forgæves googlet efter Oka knolde men endnu ikke fundet et sted.
De venligste hilsner
Isabella Sofia

Skrevet af: Lilium J., 16. marts 2011 kl. 18.49
Oca skal opbevares frostfrit.
Man graver dem op om efteråret og opbevarer dem i tør sphagnum ved 1-5 C. Køleskab kan bruges-ellers kan man nedkule dem med plasticdække, så de ikke får væde om vinteren.
Man kan med fordel pottekultivere dem i det tidlige forår og siden plante dem ud når faren for frost er forbi.
Hvis man skal have noget udbytte af betydning er det vigtigt at forlænge vækstsæsonen ved at dække dem med Bionet i september -oktober-så de ikke får nattefrost.
De begynder først at sætte knolde når nat overskygger dag d.v.s. mindre end 12 timers lys ( det samme gælder iøvrigt også kartofler fra sydamerika hvor knoldene stammer fra -jeg havde mine Oca fra Peru , men fik i tilgift en violet kartoffel).
Iøvrigt eksisterer der rigtig mange sorter. Gældende for dem alle er at Oxalsyreindholdet kan nedsættes ved, at man efter høst udsætter dem for sollys.
Iøvrigt er de meget eftertragtede af snegle.
Lidt mere information om Sydamerikas glemte grøntsager og frugter kan du læse om her :
www.nap.edu/openbook.php?record_id=1398&page=82
Skrevet af: Mette Lund, 16. marts 2011 kl. 18.58
Nu har jeg tjekket på nettet, hvad oka er, men smager de godt?

Skrevet af: Lilium J., 16. marts 2011 kl. 19.04
De smager lidt som en meget ny kartoffel eller som artiskokbund.
De skal koges i få min og serveres med kryddersmør.
Jeg har vedhæftet et bilede af min høst.
Det er en grøntsag man dyrker for sagens skyld og ikke for at mætte den sultende befolkning.
Link her :
www.flickr.com/photos/16734351@N00/59039205/
Skrevet af: Søren Rafn, 16. marts 2011 kl. 21.13
Mine oca har som sagt overvintret i køkkenhaven denne lange hårde og meget kolde vinter. Den håndfuld jeg tog op efter den første tøperiode er begyndt at spire i den boks jeg har dem liggende i - i køleskabet. Til gengæld strøg resten af knoldene i bedet med den lange periode med barfrost vi har haft - så sneen har fungeret som fin isolerende vinterdække. Jeg er dog stadig imponeret over at de overlevede i haven så længe.
Jeg fandt mine knolde over internettet (ebay) og mine kriterier var at de skulle have været dyrket succesfuldt på vores breddegrader (i det her tilfælde england) da det er kortdagsplanter, hvilket kan betyde at knoldene ikke når at formes inden frosten svider toppen på meget sent udviklende sorter.
Mvh
Søren
Skrevet af: Jette Kruse, 19. marts 2011 kl. 17.20
Jeg har nogle til salg på qxl - gule og røde -
Skrevet af: Jette Kruse, 19. marts 2011 kl. 17.20
Jeg har nogle til salg på qxl - gule og røde -
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.
Her er du: Forsiden > Forum > Kommentarer > Kommentarer til »Oka«