Skrevet af: Linda Lauge Vilsing, 4. september 2006 kl. 19.47
Hej.
Jeg har en Syrisk rose på ca. 3 meter høj som jeg meget gerne ville flytte et andet sted hen. Kan man flytte den? og evt. hvornår kan man flytte den?

Skrevet af: A.M. Lønbæk Planteskole, 5. september 2006 kl. 8.24
Rodstik den nu, så den når at danne nye små rødder inden vinter, med en skarp spade ca.50 cm fra stammen hele vejen rundt og godt under den.
Til foråret kan du så flytte den, samtidig med den beskæres til ca. halv højde. Bliver det et tørt forår, skal den vandes som en nyplantet.
Skal den flyttes i efteråret, må du vente til bladene er faldet af, men da det er ret sent, når den måske ikke at rodfæste sig inden vinter.
Hilsen Anne Marie

Skrevet af: Clara Andersen, 5. september 2006 kl. 20.40
Det var et godt svar! Det kan jeg sikkert også bruge til min unge Lavatera (poppelrose), som jeg vil flytte til foråret, fordi den bøjer for meget, da naboens lærketræ åbenbart skygger for meget.
Jeg var i aftes tæt på at ville svare på spørgsmålet, at det var risikabelt at flytte syrisk rose så sent på året (den er vist i familie med Lavatera). Men undlod, for det er jo ikke en syrisk rose, jeg har.
Det var godt, jeg undlod, for forslaget om at stikke rødderne har jeg aldrig hørt om før, det vil jeg også prøve på min Lavatera.
Skrevet af: Linda Lauge Vilsing, 26. maj 2008 kl. 22.29
Mange tak for rådet, det må jeg prøve.
Skrevet af: Mogens Dalsted, 4. august 2021 kl. 20.27
Bliver det ikke en kæmpe klump, hvis den skal rodstikkes 50 cm. hele vejen rundt? Kan man løfte den?
Skrevet af: Svend Høst, 4. august 2021 kl. 20.53
Mon ikke den er blevet flyttet , tråden er 13 år gammel.......
Skrevet af: Svend Høst, 4. august 2021 kl. 20.53
Mon ikke den er blevet flyttet , tråden er 13 år gammel.......
Skrevet af: Lene Olsen, 29. september 2021 kl. 13.21
Når man skal flytte sin syriske rose, hvilken jord skal man så sætte den i for at gøre den det godt?
Skrevet af: Lene Olsen, 29. september 2021 kl. 13.21
Når man skal flytte sin syriske rose, hvilken jord skal man så sætte den i for at gøre den det godt?
Skrevet af: Anonym bruger, 29. september 2021 kl. 17.22
Slettet af administrator 22. oktober 2026 kl. 12.56.
Skrevet af: Svend Høst, 29. september 2021 kl. 17.49
Sikke noget sludder , Sten Porse ved meget lidt om Hibiscus syriacus , han skrev i en artikel at SR ikke kunne sætte spiredygtige frø her i landet , her i haven sår den dig selv meget velvilligt , og ja , den er fuld hårdfør her i DK , den er meget let at flytte her i efteråret efter løvfald , husk at klippe den en tredje del tilbage , SR trives i alm. god havejord , og så er den utroligt let at stiklingeformere , jeg har selv 27 forskellige SR sorter som hæk (70 m) hvor de 3 er hybrider jeg selv har krydset mig frem til .
Skrevet af: Lene Olsen, 29. september 2021 kl. 18.03
Jeg siger mange tak for jeres svar 👍🏻
Skrevet af: Lene Olsen, 29. september 2021 kl. 18.03
Jeg siger mange tak for jeres svar 👍🏻
Skrevet af: Anonym bruger, 29. september 2021 kl. 19.58
Slettet af administrator 22. oktober 2026 kl. 12.56.
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.
Her er du: Forsiden > Forum > Dyrkningsmetoder > Flytte en Hibiscus syriacus (Syrisk rose)