Skrevet af: Jinnie Andersen, 20. maj 2013 kl. 10.11
hej der,
Er der nogle der kan hjælpe..
jeg har højbede i mit drivhus og har haft en mængde myrer, men det har to myrelokke dåser åbenbart gjort meget ved.
Men der er stadig nogen der nipper af mine peber planter, men hvem?? Der bor en mængde bænkebidere i bedene - men gør de skade?
På forhånd tak for hjælpen til alle der kan bidrage.
Hej Hej Jinnie
Skrevet af: Vibeke Dyrst, 20. maj 2013 kl. 11.14
Hej Jinnie
Hvis det er små huller, sådan på ca. 2-5 mm i diameter, midt på og i kanten af bladene, vil jeg tro at det er snegle der spiser natmad i dit drivhus.
Hverken myrere eller bænkebidere spiser friske plantedele.
mvh Vibeke
Skrevet af: Jinnie Andersen, 20. maj 2013 kl. 11.57
Hej Vibeke,
Nope, det er ikke sådanne "store" huller..
Nærmest ½ - 1 mm, og jeg har ingen snegle set, mange bænkebidere, men hvis de ikke spiser friske plantedele så genere de jo ikke nogen.
Andre forslag til mystiskken?
Hej Hej Jinnie
Skrevet af: Lis P., 21. maj 2013 kl. 10.34
Hvad med ørentvister de napper hul i mange ting det kan jeg se på mine engletrompeter
Skrevet af: Jinnie Andersen, 22. maj 2013 kl. 9.17
Hej Lis,
Dem vil jeg lige holde øje med, men har ikke set nogen, men det er jo ikke det samme som at de ikke er der :-)
Hej Jinnie1
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.