Skrevet af: Birgit H., 8. juni 2011 kl. 12.40
Jeg sidder i mit dejlige drivhus alle 4 vinduer er åbne (automatisk) og døren er åben men der er hedt, jeg har sat noget op mod syd sp solen ikke kommer direkte på men stadig lukker lys ind (brugte noget fiberdug jeg havde fra haven)
I taget har jeg breder et lagen ud over halvdelen af loftet.
Eneste jeg tænker skal tomaterne ikke ha sol for at blive røde eller er det nok med varme oh at der er lyst plus sol lidt af dagen?
Skrevet af: ’Trine Petersen, 8. juni 2011 kl. 19.55
Et lagen er måske lige bastant nok - køb evt. nogle lette gardiner for en billig penge. Det ser pænt ud, er nemt at trække for og fra og virker perfekt. Jeg har trukket en wire næsten oppe ved taget og her sidder gardinerne. Dernæst en wire i overgangen mellem tag og side, så gardinet bliver hvor det skal. Men tomaterne skal ikke have direkte sol, tværtimod, så de skal nok blive røde. :o)
Skrevet af: Maj-Britt B., 9. juni 2011 kl. 15.21
Hej Birgit.
Prøv at skriv "skyggegardin" i søgefeltet....
Jeg skrev om det samme problem og fik mange fine svar og billeder retur.
Måske du kan drage nytte af dem :0)
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.