Skrevet af: Tove Sicko, 30. april 2014 kl. 16.23
Jeg har fået købt en krydderurt på Egeskov mener den hed okseblod hvad er den velegnet til og bruge i madretter og andet
Skrevet af: Vibeke Dyrst, 30. april 2014 kl. 18.14
Hej Tove
Hvad med rød havesyre krydderurter.dk/havesyre-rod-2/ ?
Mvh Vibeke
Skrevet af: Elsebeth Brandenborg, 30. april 2014 kl. 18.20
Og pas på med, hvor du planter den. Den selvsår sig selv i stor stil. Det er nok bedst at holde den i en potte eller krukke.
Elsebeth
Skrevet af: Doris Møller, 30. april 2014 kl. 19.24
Hej Tove Sicko
Jeg synes også, at den ligner rød syre.
Jeg kan så absolut tilslutte mig rådet om at passe lidt på, for den smider virkelig mange frø!
Angående anvendelsesmuligheder, så kan jeg fortælle, at jeg har spist planten her til aften i en grønsagspaté (findelte grønsager, der er rørt med æg og havregryn, ligesom frikadellefars, og bagt i ovn). Jeg synes, at den gav lidt karakter til retten.
Ellers har jeg brugt rød syre i en blandet salat (iceberg, rød syre og rød peberfrugt) med en god dressing.
MVH
Doris Møller
Skrevet af: Tove Sicko, 1. maj 2014 kl. 8.16
Mange tak for svar til jer alle , jeg vil prøve og huske når den blomstre og knibe blomsten af , jeg købte den egentlig på grund af de flotte blade
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.
Her er du: Forsiden > Forum > Dyrkningsmetoder > Krydderurt