Skrevet af: Helle M., 30. maj 2014 kl. 13.21
Jeg har lidt for mange tomatplanter til at jeg kan finde egnede steder at placere dem i jorden el. i potter, og overvejer derfor at tage de mindste og lave nogen upside down beholdere til dem. Er der nogen der har erfaringer med at dyrke på denne måde? Jeg kan regne ud at man skal være omhyggelig med vanding.
Jeg synes når jeg googler at der er meget forskellige erfaringer på området, men de fleste er fra de meget varme dele af USA. hvor udtørring er et stort problem.
Under alle omstændigheder er det bedre at prøve, end at gå glip af de sidste tomatplanter ....
/Helle - som elsker tomater..
Skrevet af: Anja Egeriis, 30. maj 2014 kl. 14.42
Jeg har ikke prøvet - men det minder mig om, at jeg købte et par beholdere til det i Netto for et par år siden :)
Og har netop ikke plads til flere tomater nogen steder, så dem vil jeg da lige finde frem til de sidste planter - tak for påmindelsen!
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.
Her er du: Forsiden > Forum > Dyrkningsmetoder > Upside down tomater