Forum

Støjvold på naturgrund

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Kamma Svensson, 24. april 2012 kl. 23.18

Kære alle

Er der nogen der har erfaring med at etablere en støjvold på en naturgrund???

Vi har en dejlig sommerhusgrund med sol, bjergfyr, sandet jord, smuk lyng og desværre en relativt befærdet vej langs den ene side af grunden.

Umiddelbart forestiller vi os, at en jordvold er den nemmeste og hurtigste løsning. MEN… Kan man få det til at se naturligt ud? Hvilken beplantning skal man lave på den? OG… Hvem køber man jord af (vi ønsker ikke at anvende forurenet jord)? Skal man have en landskabsgartner/arkitekt på? Skal man ansøge om tilladelse hos kommunen?

Jeg håber en af jer med erfaring, der kan sende os i den rigtige retning :-)

Mvh Kamma Svensson

1 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Jacob J., 25. april 2012 kl. 8.20

Nemmeste og hurtigste er nok så meget sagt. For at du får en støjmæssig effekt skal volden være minimum 2½ høj, og helst højere og placeres tæt på vejen. Så skal den have en udbredelse/længde på minimum 45 grader til begge sider fra det sted du ønsker at støjafskærme. Ellers får du ikke en mærkbar dæmpning af støjen. Du vil måske få en visuel effekt ved ikke at kunne se bilerne, men støjniveauet vil ikke ændres væsentligt.
mvh.
Jacob
Civilingeniør i ekstern støj

2 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Peter Sindrup, 25. april 2012 kl. 12.56

Husk også at checke om det overhovedet er lovligt at opføre en så stor støjvold på din naturgrund.

Peter

3 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Kamma Svensson, 1. maj 2012 kl. 19.24

Kære Jacob og Peter

Mange tak for jeres indspark - jeg tænkte nok, at der ikke var nogen let løsning...

Mvh Kamma Svensson

Nyt svar til emnet »Støjvold på naturgrund«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Støjvold på naturgrund

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider