Forum

Identifikation af ukrudt/slyngplante

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Per Sander, 29. juli 2012 kl. 14.32

Jeg har fået denne ukrudtsplante i et havebed, men kan ikke identificere den.

Er der nogen der kan hjælpe mig og gerne med råd til hvordan jeg får den udryddet?

På forhånd tak.

Venlig hilsen
Per Sander

1 af 2 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Søren S Duun, 29. juli 2012 kl. 17.02

Det er en art af vild brombær, du finde den under dennes familie. I litteraturen . Der er ikke andet for at grave dem op med en spade, hvis du kan komme til, for de kan så sig de mest mærkelig steder og jo, de er seje og få op.

De får ikke bær af betydning, så de er ikke værd at bevare .

2 af 2 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Boi Jensen, 29. juli 2012 kl. 21.00

Hej Per og Søren
De vilde brombær kan være mindst lige så gode som de, der købes, men det er bare mere tilfældigt, om de bliver gode eller ej. Ofte er det fasanerne, der flytter frøene, da de er vældig glade for at æde brombærrene, ligesom mange andre bær. Og har frøet først været gennem en fuglemave, spirer det vældig godt. Enig med Søren i at hvis du ikke lige står og mangler en vild brombær med torne, så smid den væk.

Nyt svar til emnet »Identifikation af ukrudt/slyngplante«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Identifikation af ukrudt/slyngplante

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider