Skrevet af: Louise Christiansen, 8. august 2014 kl. 22.58
Kære Alle,
Er der mon nogen som kan hjælpe mig med at navngive den tragtformede blomst i lilla,hvid og gul.. Jeg vil så gerne tage frø fra den jeg har i haven, men kan ikke finde ud af hvor de sidder henne:)
Skrevet af: Mette Lund, 8. august 2014 kl. 23.10
Det kunne være en ipomea.
Skrevet af: Louise Christiansen, 8. august 2014 kl. 23.14
Tak for hurtigt svar, men denne er lavtvoksende..
Hører meget gerne flere bud..
Skrevet af: Anne-Grethe Hansen, 9. august 2014 kl. 0.03
Hej Louise.
Jeg tror det er Jomfruskørt. Jeg havde den i haven for et par år eller tre siden. Jeg fik ikke taget frø af den, men du kan gå ind på the seed site, og taste plantens latinske navn, og der finde ud af hvordan frøstand og frø ser ud. (Convolvulus tricolor)
Hilsen AG.
Skrevet af: Anne-Grethe Hansen, 9. august 2014 kl. 0.10
Ps. Frøstanden kommer efter afblomstring, og kan godt tage tid om at udvikle sig, og det er langt fra sikkert, at der kommer frøstande i alle afblomstrede blomster.
Skrevet af: Henry G., 9. august 2014 kl. 0.35
Kornblomster og måske scabiosa. Henry G.
Skrevet af: Louise Christiansen, 9. august 2014 kl. 9.46
Tusind tak, Anne-Grethe det er da lige præcis den:)
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.