Skrevet af: Tine Rasmussen, 27. september 2014 kl. 19.55
Hej alle
Jeg er i nabolaget stødt på nogle smukke, små træer, som i maj blomstrer så smukt, ligner æble blomster. Der er flere forskellige typer. Det ene er vi slet ikke i tvivl om er røde paradis æbler. Vi tror, at de andre, hvoraf nogle er halv røde - halv gule og andre helt gule - evt er andre sorter af paradis æbler. Er der nogen som kan hjælpe med at afklare dette? Evt via et link? Er der giftige sorter, som ligner små æbler, som man skal være obs på? Mvh Tine
Skrevet af: Mogens; E., 27. september 2014 kl. 20.03
Nogle fotos ville hjælpe rigtig meget, både af blade og frugter og hele træet.
Skrevet af: Tilde P., 27. september 2014 kl. 20.58
Der har i mange år været plantet mange ´vilde´ æbler i hegn og småplantninger i det åbne land. Det er frøplanter som falder meget forskelligt ud.
Nogle kan være meget flotte men hvinende sure, hvor andre er mere kedelige men spiselige.
De sure er eminente at koge sammen med hyldebær til saft.
Der er også plantet en del Sargents æble de senere år. De får små røde æbler, som regel i rigelige mængder.
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.