Skrevet af: K. Bach, 30. juni 2015 kl. 17.55
Hej alle.
Det er måske ikke det rette forum for jeg har set nedenstående blomst/afgrøde på mange marker den seneste tid. Men hvilken afgrøde er det ?
Vh Keld Bach
Skrevet af: Claus K Madsen, 30. juni 2015 kl. 18.39
Jeg synes det ligner en hestebønne, men jeg er ikke bekendt med at de dyrkes i større omfang herhjemme. Måske af økologerne?
Skrevet af: Tom Andersen, 30. juni 2015 kl. 19.00
Claus, som et alternativ til sojaprotein fra regnskovsrydning:
www.okologi.dk/landmand/fagomraader/oeko-kvaeg-faar-ged/selvforsyning-med-foder-til-oekologiske-koeer-(aktivitetsside)/oekomaelk-uden-foder-indkoeb-2012/selvforsyning-med-hesteboenne.aspx
Skrevet af: James F., 30. juni 2015 kl. 19.21
Jeps, én af vore lokale ø-KO landmænd, dyrker også store marker med hestebønne i år.
Og sikke fine blomster :)
mvh.
Skrevet af: Tilde P., 30. juni 2015 kl. 19.25
Hestebønner dyrkes både af økologer og konventionelle. De anvendes som proteintilskud i sofoder af hjemmeblandere.
Skrevet af: K. Bach, 30. juni 2015 kl. 19.47
Tusind tak for alle svarene! Så blev jeg så meget klogere :-)
Skrevet af: Claus K Madsen, 30. juni 2015 kl. 21.52
Også jeg. Jeg kunne godt regne ud det var til proteinfoder, men jeg ikke selv stødt på dem i landskabet.
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.