Forum

Appelsintræ

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Julie B., 30. oktober 2015 kl. 13.42

Mit appelsintræ er taget ind for vinteren, men den taber sine blade. Jeg giver den minimalt vand og kun når den er ved at være tør. Den ser ikke syg ud eller noget. Hvad gør jeg galt?

1 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Mette Lund, 30. oktober 2015 kl. 16.38

Nej, ikke nødvendigvis. Det skyldes formentlig manglende lys og måske hurtig ændring i temperaturen. Der plejer at komme blade igen, om ikke andet til foråret.

2 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Julie B., 30. oktober 2015 kl. 16.40

Okay, så jeg skal ikke være bange for at det dør?

3 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Mogens; E., 30. oktober 2015 kl. 18.18

Placer den så tæt på et vindue som muligt, bare ikke mod syd. Sæt den under bruseren en gang om måneden - kun så længe den har blade på. Når den har tabt bladene skal den have meget lidt vand, og jorden må gerne være tør i længere tid.

Nyt svar til emnet »Appelsintræ«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Appelsintræ

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider