Forum

Dansk navn for paepalanthus

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Lean Pejtersen, 24. maj 2017 kl. 12.55

I Sydamerika er jeg stødt på en blomst med det latinske navn paepalanthus, men er der nogen, der ved, om den har et dansk navn? den er af græs-ordenen, og ser sådan her ud.

1 af 4 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Ayoe B. P., 24. maj 2017 kl. 15.30

Der er vist ikke noget dansk navn for den - men navngiveren hed Sano. Så tror den derfor har fået "kælenavnet" sano.
Har fundet den på svensk wiki og på flere sprog jeg desværre ikke kan læse. ;)

sv.wikipedia.org/wiki/Actinocephalus_bongardii

2 af 4 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Mogens Madsen -Den Gamle Gartner, 25. maj 2017 kl. 8.29

det var vel finderen som hed sano - men udover det kan jeg ikke se fornuften i at finde på danske navne - det er ofte årsag til misforståelser- latinen er jo den samme i hele verden

3 af 4 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Mogens Madsen -Den Gamle Gartner, 25. maj 2017 kl. 8.40

et dansk navn vil osse være lidt rodet da det omfatter 360 arter

4 af 4 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Ayoe B. P., 25. maj 2017 kl. 11.00

Nej, det var ikke finderen der hed Sano.... det var en der hed noget med St. Hill - han navngav den blot ikke. ;)

Men ja, det er en meget stor familiegruppe, som det nok ville være håbløst at finde danske navne til alle de enkelte underarter.

Nyt svar til emnet »Dansk navn for paepalanthus«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Dansk navn for paepalanthus

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider