Forum

Bunker af fældet gran som barriere.

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Ingeborg Hansen, 29. april 2020 kl. 10.06

For 2,5 år siden fik vi fældet en meget stor, 50 år gammel ædelgran. Det var for stort og gav for meget skygge, selvom vi havde savet de nederste grenkranse af. Vi lagde de 3-4-5 meter lange grene som et langt gærde op mod afgrænsningen til en motorvejsskrænt. Blandt andet for at forhindre råvildt i at forcere haven. Det har afholdt råvildtet.
Der går jo lang tid før grangrene nedbrydes, selvom det synker. Min plan er fortsat at henlægge affald som rosenafklip, større grene osv. på gærdet. Er det tilrådeligt også at lægge andet, som staudetoppe og lignende, f.eks. Græstotter og ukrudt her? Det vil ikke få kontakt med jorden. Udseendet er ligegyldigt, der er buske og krat af fjeldribes foran.
Ingeborg

1 af 1 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Lars Holt, 29. april 2020 kl. 12.14

Det skulle der vel ikke kunne ske nogen ulykker ved. Hegnet bliver muligvis nedbrudt lidt hurtigere, end ellers.

Nyt svar til emnet »Bunker af fældet gran som barriere.«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Bunker af fældet gran som barriere.

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider