Forum

Opfyldning af græsplæne.

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Peter Skat Andersen, 15. april 2009 kl. 16.25

Jeg har for nogle år siden fået jordvarme.

Der blev i den anledning gravet en masse render med en bredde på 25 cm, og jeg lagde min græsplæne om.

Nu er den så sunket sammen, der hvor renderne er gravet, så der skal fyldes noget nyt jord på. Jeg vil tro der fra kanten til midten af renden, er en niveauforskel på små 5 cm.

Mit spørgsmål er, hvad jeg skal fylde på, grus, muld, en blanding eller hvad, samt om jeg er nødt til at efterså, eller om græsset vil vokse igennem.

Mange hilsner

1 af 2 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Lone Brems, 16. april 2009 kl. 7.37

Hej Peter Skat Andersen

Du får rigtig god vejledning, hvis du klikker dig ind på rubrikken "Spørg eksperterne" på bjælken herover. Vælg emnet græsplænen i menuen til venstre – og helt præcist skal du til forår 2003 for at finde faglig vejledning om opfyldning af ujævnheder.

Med venlig hilsen fra
Lone

2 af 2 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Peter Skat Andersen, 16. april 2009 kl. 8.46

Hej Lone.

Tusind tak for hjælpen.

Jeg syntes ellers jeg havde tjekket for gamle indlæg:-).

Peter

Nyt svar til emnet »Opfyldning af græsplæne.«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Opfyldning af græsplæne.

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider