Forum

Regnvandstønder/regnvandsopsamlere

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Marija Elsang, 7. juli 2010 kl. 15.40

Jeg søger enten 3 x 1000L regnvandbeholdere, eller hvis det kan lade sig gøre, ville jeg gerne finde en på 3000L. Jeg har lige fået bygget en udestue, og vil gerne samle vand til have forbrug. Men min søgen har været vanskelig. Er der nogen som evt. vil sælge disse eller har en god ide til hvor jeg kan finde disse..

På forhånd tak..

1 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Boi Jensen, 7. juli 2010 kl. 17.06

Hej Marija
Jeg har en tønde, der har været brugt i planteskolen, lavet i glasfiber - aflang med flad bund og buet overkant, nærmest som en halv cirkelformet tønde på 2½-3 meter lang.
Bor i Holstebro, så det er spørgsmålet om det passer for dig.
Indhold tror jeg er ca. 2½ m3
Er andre interesserede - så må vi til at gøre noget ved det.
Der er koblet 32 mm PEL rør på afløbet.

2 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Anja Egeriis, 7. juli 2010 kl. 20.49

der er jævnligt palletanke til salg på den blå avis, gul og gratis og den slags steder - til omkring 3-500 kr. stk., og de har plads til 1.100 l.

Men hold lige øje med, hvad de har været brugt til tidligere...

3 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Marija Elsang, 13. juli 2010 kl. 19.49

Tusind tak på svarne, jeg undskylder fordi jeg har skrevet forkert jeg mente 10.000l og 1000km3.. Men jeg har fundet 3 tønder.. :D

Nyt svar til emnet »Regnvandstønder/regnvandsopsamlere«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Regnvandstønder/regnvandsopsamlere

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider