Forum

Ukrudt/blomst

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Nanette Kyed, 20. september 2010 kl. 7.28

Hej.
Denne sjove fyr har vi fundet i vores roemark,er der nogen her der kan fortælle hvad dette er for en Ukrudt eller blomst.Hvis det ikke er rette sted jeg spørger.Vil en så sende et link til hvor jeg kan få svar på mit spørgsmål.

1 af 6 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Nanette Kyed, 20. september 2010 kl. 7.30

Glemte at skrive at der ser ud som der kommer en gul blomst.
Og denne kolbe ligner en skal af kastanje.

2 af 6 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Mogens; E., 20. september 2010 kl. 8.43

Det er en Datura. Skriv navnet i søgefeltet for oven her på siden, står der mere om den. Den får store duftende blomster og er giftig.

3 af 6 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Nanette Kyed, 20. september 2010 kl. 9.03

Tusin tak for svar,troede jeg havde fundet en sjælden plante.
Nu ryder den i fyret.

4 af 6 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Jytte Bøje, 20. september 2010 kl. 16.36

Hej Nanette
Inden du smider dem i fyret, skal du lige tage den pikkede frugt af og tørre den så du kan få frøene ud, for det er i virkeligheden en ret smuk blomst selvom den er giftig. Den kaldes også for engletrompet af mange andre.
mvh
Jytte

5 af 6 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Nanette Kyed, 21. september 2010 kl. 20.15

Ja det kunne jeg da godt gemme frø fra den,da vi ikke har små børn mere.Vi forstår bare ikke hvorden kommer fra? jorden den stod i har været dyrket i mange år.sidst var der græs og i år roer ( som de eneste i miles omkreds) Kan den have været mellem roefrø? min mand mener roefrø kommer fra Italien.

6 af 6 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Anja Egeriis, 21. september 2010 kl. 22.56

Prøv at se her:

www.havenyt.dk/forum/fri_debat/8191.html

hvor der på meget diplomatisk (!!!!) måde bliver fortalt om forskellen på Pigæble og Engletrompet....

Og her en lidt mere imødekommende forklaring:

da.wikipedia.org/wiki/Engletrompet

mvh
Anja

Nyt svar til emnet »Ukrudt/blomst«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Ukrudt/blomst

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider