Skrevet af: Karina Bergmann, 5. juni 2011 kl. 13.58
Hej hej
Vi har anlagt ny græsplæne og har uden at være klar over det brugt nogle græsfø, hvor det er ca. 6 måneder siden, at der var "sidste salgsdato". Det er vel i princippet ikke det samme som "mindst holdbar til"??
Græsset er kommet pletvis og der er meget ukrudt i plænen endnu. Det er kun et par måneder siden vi såede den.
Vi har lige slået plænen med græsslåmaskinen, så ukrudtet kunne komme væk og så græsset kunne få lys.
Kan der mon være noget galt med frøene? Hvad vil I anbefale, at vi gør nu??
Vi har ikke vandet plænen og der gik lidt tid fra det var sået, til der kom regn.
På forhånd tak.
Skrevet af: Boi Jensen, 5. juni 2011 kl. 16.06
Hej Karina
Hvis dine græsfrø har været opbevaret tørt, mørkt og forholdsvis koldt, kan det spire i mange år endnu. Ofte kan frø der købes være flere år gammelt, og hos de store frøfirmaer tager man en spireprøve af frøet inden det pakkes og går ud til forhandlerne. Frøet mister sandsynligvis en lille procentden af spireevnen for hvert år der går, men det giver normalt ingen problemer de første 3-5 år.
www.de-gamle-sorter.dk
Skrevet af: Jens J., 5. juni 2011 kl. 21.13
Jeg synes det lyder meget sandsynligt, at den ringe spiring skyldes det tørre vejr. Havtolmodighed og vent på vådt vejr, eller hodt jorden fugtig nogle dage med vanding.
Hvis spiringen udebliver, må der eftersås i de bare pletter.
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.