Skrevet af: Eva Mozart, 23. januar 2012 kl. 18.43
Hej vil lige høre om der er nogen der har erfaring med sirup Ahorn som Allétræ, ? jeg har tænkt mig at "blande" sirup ahorn med enten Spidsløn eller Sukkerløn da de er nogenlunde lige hurtig til at vokse op og bliver ca lige store.. men hvor stor afstand og hvad med vejr og vind?? Har haft dårlig erfaring med birketræer ... vi bor på Jyske ås og der er meget åbent her med marker på begge sider.
Nogen der har erfaring med Løn som Allétræer?
Landlyst
Skrevet af: A.M. Lønbæk Planteskole, 24. januar 2012 kl. 21.41
Løn som alle vil kun blive en skuffelse med så meget vind og frost.
De vil kunne klare sig nogenlunde i læsiden af et flerrækket læhegn, men ikke som enkelt-stående alle-træ.
Anne Marie
Skrevet af: Eva Mozart, 16. februar 2012 kl. 0.21
Tusind tak for svaret Anne Marie, jeg må finde på noget andet :-)
Skrevet af: Steffen Jensen, 16. februar 2012 kl. 15.33
Jeg ville nok gå efter poppel som allé træ. Fx sølvpoppel er et virkelig flot træ som tåler masser af vind.
Poppel er også et hurtigt voksende træ, som desvære kan sætte rodskud. Men hvis i har græs under træerne i alleen, er det bare at slå det et par gange om året og så ser i aldrig noget til de evt rodskud.
Skrevet af: Eva Mozart, 20. februar 2012 kl. 18.46
Den vil jeg da lige kigge på Steffen og tusind tak :-)
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.