Forum

Kan jeg nå at så grøngødning nu?

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Marie Louise Johannsen, 3. september 2013 kl. 21.24

Hej i forum

Jeg har for nyligt lavet en del bede (med tung og livløs lerjord), som jeg overvejer at tilså for vinteren med grøngødning.
Kan jeg stadig nå det, og hvad vil være bedst at så?
Jeg ligger inde med frø af honningurt, men er det ikke for sent at så denne plante?

Mvh. Marie Louise

1 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Elsebeth Brandenborg, 3. september 2013 kl. 22.55

Hej Marie Louise,

Jeg mener at have læst her på siden, at du kan så honningurt indtil den 15. september.

Elsebeth

2 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Henry G., 3. september 2013 kl. 23.26

Hej Marie Louise hvis du vil så en dækafgrøde med Honningurt er sidste tidspunkt den 31 august iflg specialister på området. der findes kun få 1 årige arter der kan sås så sent: Gul Sennep og Foderryps (Brassica rapa). Henry G.

3 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Marie Louise Johannsen, 4. september 2013 kl. 8.20

Hej Elsebeth og Henry

Mange tak for jeres hurtige svar.
Jeg tror, jeg vil prøve med et enkelt bed med honningurt og så resten til med sennep, hvis jeg kan finde frøene.

Mvh. Marie Louise

4 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Anonym bruger 1, 4. september 2013 kl. 8.33

Hej Marie Louise.

Hvis du skal ud og finde frø til efterafgrøde, så er olieræddike bedre end sennep.

Den er meget brugt i landbruget og kendt for sin hurtige udvikling nu hvor det er blevet lidt sent.

vh. Hans

5 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Tom Andersen, 4. september 2013 kl. 8.47

Havre er billig og den fryser væk, så arbejdet til foråret er ikke eksisterende - der ligger blot en tynd "havrehud" på jorden, som tydeligvis har nydt godt af vinterdynen.

Jeg bruger meget og køber en stor sæk foderhavre hvert tredje år.

Havre kan du så nu....

6 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Anonym bruger 1, 4. september 2013 kl. 9.16

Hvis formålet med efterafgrøder er at samle nogle næringsstoffer op som ellers ville vaske ud i løbet af vinteren, så duer kornarterne ikke. De har alt for øverligt rodnet, og for langsom udvikling om efteråret.

Sennep og olieræddike fryser også væk i normale vintre, og de olieholdige frø holder spireevnen, hvis man overgemmer frø.

7 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Tom Andersen, 4. september 2013 kl. 9.30

Du har sikkert ret Hans, men Havre er så let at få fat i :)

Sennep og olieræddike - de er ikke kvælstoffikserende eller?
De er korsblomstrede så der skal ikke dyrkes kål efter disse eller?

8 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Anonym bruger 1, 4. september 2013 kl. 9.47

På dette sene tidspunkt er det bedst med planter med en hurtig udvikling og med så dybt rodnet som muligt.

De kvælstoffikserende planter- bælgplanter-kan slet ikke nå at blive til noget inden vinter.

Man siger, at der skal være 3-4 år mellem korsblomstrede afgrøder. Uden at have fundet forsøgsresultater frem, mener jeg , der er sorter som ikke opformerer forskellige sygdomme.

9 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Tom Andersen, 4. september 2013 kl. 12.28

@Hans

Jeg har 4 bede, som i to år har været udlagt med lucerne.
De er meget livskraftige og jeg slår dem med le 3 - 4 gange i vækstsæsonen - høet går i komposten. Jeg er nødt til at slå dem, da jeg ellers ikke kan færdes imellem bedene, når de høje planter vælter ud i gangene.

Lucernen er valgt ud fra et ønske om _meget_ dybe rødder og kvælstoffiksering. De må have dybe rødder for her i de tørreste juli og august måneder i mange år har de stået friskgrønne og efter slåning kom de hurtigt i vækst igen.

Mit spørgsmål til dig er: Når jeg nu til foråret skal have bedene i brug igen, er det så nødvendigt med en omgravning eller kan jeg "stikke" dem under vækstpunktet med en spade?

10 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Anonym bruger 1, 4. september 2013 kl. 12.51

@Tom.

Spørgsmålet her gik på, hvad der kunne sås på dette forholdsvis sene tidspunkt, og der duer bælgplanterne, herunder lucerne, ikke.

Ellers er lucerne en rigtig god plante med et meget dybtgående rodnet. Men den skal have tid. Jeg har tidligere dyrket lucerne til grønmel. Den blev lagt ud i korn, og kunne så høstes første gang året efter ca 1 juni.

Det er en af de bedste forfrugter, som der desværre ikke er afsætning for mere.

Vi pløjede det altid, men jeg vil tro, at hvis du stikker dem 5 cm under jordoverfladen, skyder de ikke igen. Men ingen garanti :-).

11 af 11 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Tom Andersen, 4. september 2013 kl. 13.46

@Hans

Ja, jeg misbrugte lige tråden lidt :)

Jeg siger tak fordi du øser af din erfaring og håber på at det fungerer med at stikke dem til foråret. Jeg fortsætter desuden med at plage dem med leen hen mod vinter i håb om at svække dem mest muligt.....

Nyt svar til emnet »Kan jeg nå at så grøngødning nu?«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Køkkenhaven > Kan jeg nå at så grøngødning nu?

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider