Skrevet af: Louise WJ, 7. maj 2015 kl. 17.00
Hejsa derude :)
Jeg vil gerne avle egne nigellafrø (Nigella Sativa), så jeg har til brød mm. Min kæreste vil gerne have Nigella Damascena i haven for blomstens skyld.
Mit spørgsmål er så, om de risikerer at krydse med hinanden, så jeg ikke får nigellafrø til efteråret, men en eller anden uspiselig blanding, eftersom de to er så tæt beslægtet?
Håber en eller anden havekyndig kender svaret :)
MVH. Louise
Skrevet af: Søren S Duun, 8. maj 2015 kl. 11.43
Jeg tror at de kan krydse sig med hinanden , når de er så tæt beslægtet.
Prøv at så dem og se hvad der sker med dem. Hvis de forandre sig må de kasseted .
Skrevet af: Søren S Duun, 8. maj 2015 kl. 19.53
Det slår mig lige , prøv at kontakte Laila Towle Frøsamlernes formand , hun har en stor viden om frø bestøvning mv. Ellers kender hun en af medlemmerne der besidder disse evner . Det kan være at i kan så dem uden problemer hvis bare afstanden er stor nok .
Skrevet af: Louise WJ, 9. maj 2015 kl. 10.53
Jeg har indsendt spørgsmålet her på siden, hvis jeg ikke får svar, så prøver jeg at spørge hende :) Mange tak for svar :)
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.
Her er du: Forsiden > Forum > Køkkenhaven > Krydser N. Sativa med N. Damascena?