Skrevet af: Annette Lundgaard, 10. maj 2018 kl. 8.46
Disse planter har jeg forkultiveret i drivhus. Nu kræver tomaterne plads. Kan jeg sætte bønner og tagetes på friland nu?
Jeg har også buskbønner, jeg gerne vil have ud i haven.
Skrevet af: Bente Madsen, 10. maj 2018 kl. 9.25
En anden gang kan du bare så de valske bønner direkte på friland. De kan sås allerede i marts. Så slipper du for besværet. Tagetes ville jeg begynde at afhænde og tilvænne sol. Brug en lille uges tid
Skrevet af: Lars Holt, 10. maj 2018 kl. 9.42
Enig.
Valske bønner også kaldet hestebønner kan sås fra jorden er 5 grader varm, og det er ofte i marts, men i år blev det midt april.
De er 10-15 cm høje nu.
Her er det en sekundær plante, som må afpasse sig med, hvad jeg ellers skal dyrke. De der skal ligge mellem kartoflerne må følge læggetiden for kartoflerne (jeg sår ikke hestebønner mellem de tidlige kartofler, for hestebønnerne vil kvæle de tidlige kartofler pga deres grokraft i kold jord).
De der bruges til grøntgødning må afvente at jorden er ledig og klar.
Skrevet af: Annette Lundgaard, 10. maj 2018 kl. 12.28
Tak for svarene. Dejligt med hjælpsomme mennesker!
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.
Her er du: Forsiden > Forum > Køkkenhaven > Valsk bønne og appelsintagetes