Forum

Klatrende grøntsager?

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Delenn Gadgaard Ribes, 16. juli 2011 kl. 11.53

Hej Alle

Jeg sidder og kigger på vore dejlige haveplan og funderer lidt over hvilke grøntsager der findes, som gerne vil klatre og som kan dyrkes på friland.

Indtil videre kan jeg komme i tanker om: visse agurker, bønner og ærter. Desuden spinatranke. Tomater klatrer vel egentlig ikke, men kan med fordel bindes op.

Men findes der ikke flere? Jeg tænker naturligvis på vertikal dyrkning her, både som en spiselig mur i haven og som pladsbesparende foranstaltning.

Vh
Delenn

1 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Delenn Gadgaard Ribes, 16. juli 2011 kl. 12.58

Og jungleagurk.

2 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Anja Egeriis, 16. juli 2011 kl. 22.31

Græskarplanter kan se rigtig flotte ud, hvis de har et solidt stativ - f.eks. rionet - at klatre på. De kan danne en massiv, grøn mur, som er meget dekorativ.

3 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Delenn Gadgaard Ribes, 20. juli 2011 kl. 15.01

Tak for det - jeg skriver dem på listen :)

Nyt svar til emnet »Klatrende grøntsager?«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Køkkenhaven > Klatrende grøntsager?

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider