Skrevet af: Lilian Holm Kofod, 22. juli 2012 kl. 11.25
Hvad hedder denne blomst? Den har gule blomster, har palmeagtige blade forneden og laver flere meter høje blomsterstande på denne tid af året.
Den er helt utrolig flot, og stod i vores have, da vi flyttede ind.
Håber nogen kan genkende den udfra vedhæftede billede.
Venligst
Lilian Kofod
Skrevet af: Lilian Holm Kofod, 22. juli 2012 kl. 11.26
Hej igen,
Jeg kan ikke få lov til at vedhæfte et billede... Øv
Skrevet af: Anne-Grethe Hansen, 22. juli 2012 kl. 14.58
Lige bortset fra, at du skriver gule blomster, lyder det som Palmelilje. De plejer at være hvide eller cremehvide.
Skrevet af: Lilian Holm Kofod, 22. juli 2012 kl. 20.51
Tak for dit svar. Jeg har Googles palmelilje og fundet billeder af den. Det er ganske rigtigt sådan en. Den er helt fantastisk flot, vi har hele fem blomsterstande i haven i år. Det ser vidunderligt ud.
Venligst
Lilian
Skrevet af: Lilium J., 22. juli 2012 kl. 20.59
Næppe-den blomstrer ikke endnu.
Mon ikke det er en Eremus af en type se f.eks.:
www.google.dk/search?q=eremus&hl=da&qscrl=1&nord=1&rlz=1T4MDNE_da___DK470&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=CE0MUJiOBYn74QTIwPnFCg&ved=0CFwQsAQ&biw=1280&bih=897
Skrevet af: Vibeke Dyrst, 22. juli 2012 kl. 21.14
Jeg så altså en palmelilje i blomst forleden.
Skrevet af: Mogens Madsen -Den Gamle Gartner, 23. juli 2012 kl. 8.16
- du er galt på den lilium j - jeg har 4 arter yucca (palmelilje der står i fuld blomst -
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.