Skrevet af: Tina Saxtorph, 5. maj 2013 kl. 23.30
Denne plante står i min forældres have... Min far mener den får små blå blomster... Nogen bud hvilken plante der er..
Mvh Tina
Skrevet af: Anne-Grethe Hansen, 6. maj 2013 kl. 0.23
Hej Tina.
Jeg synes det ligner en plettet Arum- også kaldet Ingefær. Jeg mener den er giftig.
Skrevet af: Elsebeth Brandenborg, 6. maj 2013 kl. 9.35
Bladene har den rigtige form til arum (dansk ingefær), men min har ikke de sorte pletter. Hører de til bladene, eller er de bare skadet?
Elsebeth
Skrevet af: Anne-Grethe Hansen, 6. maj 2013 kl. 13.30
Bladene skal se sådan ud - det er derfor den hedder plettet Arum :-)
Skrevet af: Elsebeth Brandenborg, 6. maj 2013 kl. 15.56
Åhhhh... :-)
Den jeg har, er så bare Arum (ikke plettet)?
Skrevet af: Tina Saxtorph, 6. maj 2013 kl. 23.18
Tak for svaret... Min far troede han havde spilt maling på planten, da han malede sokkel, men den så altså sådan igen året efter :0)
Skrevet af: Anne-Grethe Hansen, 6. maj 2013 kl. 23.43
Jeg har en Arum som har hvide, nærmest marmorerede årer. Både den og plettet Arum er vist dem man kalder italiensk ingefær. Så har jeg også èn, der er helt grøn, men med meget små blade. Måske dansk ingefær ?
Skrevet af: Elsebeth Brandenborg, 7. maj 2013 kl. 6.31
Sådan ser min også ud - uden pletter.
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.