Skrevet af: Ingeborg Hansen, 17. juli 2013 kl. 19.15
Hej
I et tidligere indlæg kom vi ind på Hydrangea Anna Belle.
www.havenyt.dk/forum/prydhaven/11956.html
Jeg var ked af at blomsterhovederne bliver så mega store at de tynger stænglerne ned og så går glansen af Sct. Gertrud. :-)
Jeg tog derfor en rask beslutning da der allerede var blomsterhoveder i planterne. Jeg klippede simpelthen de blomsterbærende stængler tilbage til et bladpar. Nu er der nye blomsterhoveder - og de er ikke nær så voldsomme. Det kan altså lade sig gøre at bestemme lidt over hovedernes størrelse.
Mange hilsner
Ingeborg
Skrevet af: Mogens; E., 17. juli 2013 kl. 22.13
Tak for fidusen, Ingeborg. Blomsterhovederne på mine Anna Bell og Limelight er ikke så store i år som de plejer. Det skyldes nok at de nu har fået fuld sol hele dagen som åbenbart ikke er deres hofret.
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.