Skrevet af: Kirsten Hansen, 8. december 2013 kl. 12.05
Vi har en meget stor, ca. 50 år gammel thuja. Den er for et par år siden blevet lidt opstammet. I den nylige storm, er en meget stor gren brækket af. Hvad gør vi nu med det store sår der er på selve stammen. Kan thuja'en overleve???
Skrevet af: Tom Andersen, 8. december 2013 kl. 17.01
Hej Kirsten
Thuja har et stort indhold af giftige olier, hvilket også forklarer, at veddet er meget holdbart og kun vanskeligt nedbrydes af mikrober. Jeg tror ikke, at det er noget problem for Thujaen at overleve.
Er den blevet lidt grim, kan den til gengæld fortælle en historie :)
Vi har et par meget skæve træer i haven fra orkanen i 99 og er glade for, at vi ikke fældede dem dengang.
Lad endelig din Thuja stå.....
Skrevet af: Ingeborg Hansen, 8. december 2013 kl. 18.43
Hej Tom Andersen
jeg synes også om skæve træer, der er for mit vedkommende bare det ved det - at de forstyrrer min balance og jeg bliver søsyg.når jeg kigger på dem længe nok. Min hjerne prøver på at rejse dem op :-) Til gengæld er det rart at jeg straks kan se, når noget er bare få millimeter skævt.
Mange hilsner
Ingeborg
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.