Skrevet af: Jens Østerby, 11. juli 2014 kl. 21.44
Hejsa.
Vi har overtaget en forsømt gammel tjørnehæk, som langsomt er ved at blive pæn.
Problemet er at den ikke er tæt i bunden og er meget åben, og vi syntes ikke om at skulle til at skære den ned.
Vores ide var at plante noget under/imellem hækken som kunne give enten en blomstrende og anderledes bund op til 1m højde. Hækken klipper vi normalt omkring Skt. Hans når fuglene er fløjet fra reden.
Vi har selv tænkt på busk roser, kejserbusk eller lavendel.
Hækken står i sol/halvskygge og jorden er halv tør.
Har i nogle ideer til en flot plante der tåler en tur med hækkeklipperen når den har blomstret?
Skrevet af: Henry G., 12. juli 2014 kl. 20.15
Hej Jens for at få en pæn hæk, vil det bedste være at klippe én eller to stammer fra hver plante, (der er jo flere stammer de fleste steder) ned til 10 - 15 cm over jorden snarest, disse vil så bryde og dermed blive tæt nedefra. Gør det én gang årligt, hvis der er muligt, og i løbet af ca. tre år har du en ny hæk der er tæt fra bunden. Hilsen Henry G.
Skrevet af: Jens Østerby, 13. juli 2014 kl. 9.59
Det var en rigtig god ide, tak for rådet.
Skrevet af: Anonym bruger, 13. juli 2014 kl. 16.49
Slettet af administrator 28. juni 2022 kl. 12.29.
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.