Forum

Hvilken busk er dette

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Inge-Margrethe Olesen, 7. juli 2015 kl. 10.29

Vi flyttede til ny have sidste år, hvor der står et par buske med nogle kønne blomster/frøstande, jeg kan ikke umiddelbart finde ud af hvilken busk det er, hælder lidt til fasan busk, men ifølge det jeg har læst skal de vinterdækkes ellers vil de dø, dem vi har står fint i år og er ca. 2 m høj nu.

1 af 2 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Marianne Mortensen, 7. juli 2015 kl. 18.54

Jeg er ret sikker på at det er en gedeblad - Lonicera ledebourii - den har jeg nemlig selv plantet i vores have for ca 9 år siden i et blandet læbælte. Den er bestemt ikke sart, står ret forblæst her på Lolland, og vokser voldsomt, hvis jeg ikke tæmmer den lidt.

2 af 2 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Inge-Margrethe Olesen, 7. juli 2015 kl. 22.37

Hej Marianne
Tusinde tak for svaret har lige været inde og læse om planten, så er sikker på du har ret. Det er altid rart at vide hvilke planter man har i haven. God sommer til dig :-)

Nyt svar til emnet »Hvilken busk er dette«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Prydhaven > Hvilken busk er dette

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider