Skrevet af: Morten H., 7. maj 2017 kl. 10.03
har købt hus for 3 år siden :)
og der er denne plante som jeg tror er en slags rododendron.
første år havde den fine blomster. Men det er som om den mistrives. For der kommer mindre og mindre blade(skud) og sidste år havde den ingen blomster. Den står ved siden af en laverbær busk som giver skygge den lidt skygge.
kan jeg gøre noget??
Skrevet af: Henry G., 7. maj 2017 kl. 11.38
Hej Morten din Rhododendron sulter og tørster ihjel, men måske kan du redde den ved at fjerne alt det grønne der vokser omkring den, (ca. 1 m2) derefter giver du den et lag kompost eller visne blade, (savsmuld kan også bruges) minimum 10 cm. samtidig skal du give den mindst 5 - 8 l vand hver uge, også i regnvejr, hele sommeren. Henry G.
Skrevet af: Morten H., 7. maj 2017 kl. 18.48
tak for svaret :) går i gang med det samme.
Skrevet af: Mogens Madsen -Den Gamle Gartner, 8. maj 2017 kl. 8.15
den vil nok osse ha´ godt af en skefuld svovlsur ammoniak ellers skal du tisse ved siden af den en gang om ugen
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.