Forum

Chokoladeblomsten blomstrer ikke

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Stine Friis, 4. august 2010 kl. 16.36

Jeg har for ca. 1 måned siden købt en forholdsvis stor (og pænt dyr) chokoladeblomst som står i en krukke på min terasse. Den får masser af sol og står i læ.
Den var fyldt med knopper, og er det stadig - og mere sker der bare ikke. Nogle af knopperne ser ud som om de er ved at visne nu.
En enkelt knop har været sprunget ud og er så visnet nu.
Planten bliver jævnligt vandet og har fået 2 gødningspinde.

Nogen der kan komme med et par vise ord om, hvorfor planten ikke blomstrer???

1 af 4 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Mogens; E., 4. august 2010 kl. 21.44

Om sommeren skal Chokoladeblomsten gødes meget lidt som andre sommerblomster. Vandingen kræver en hel del følelse. Vander man for meget vil planten blive ranglet og undlade at blomstre, derfor gælder det om at lade den blive en lille smule tør – uden at det på nogen måde bliver for tørt.

2 af 4 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Helle *, 20. august 2010 kl. 21.13

Jeg har hørt at chokoladeblomsten godt kan overvintre, under beskyttede former.

Er der nogen som har erfaring med det?

Helle-Sofie

3 af 4 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Anja Egeriis, 20. august 2010 kl. 23.32

Hej Helle-Sofie -

utroligt hvad man kan finde på havenyt, hvis man lige laver en søgning....

www.havenyt.dk/soeg/?q=chokoladecosmos&g=ugens_havenyt

mvh
Anja

4 af 4 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Lis P., 21. august 2010 kl. 7.13

Helle-Sofie, jeg lader mine stå i de krukker de er plantet i stiller dem i kælderen hvor der er frostfrit. Når vi så kommer hen i januar/febuar begynder jeg at vande en lille smule for at få gang i dem, de blomstre lidt før når jeg gør det på den måde, men det er jo en plante man gerne vil have det optimale ud af.
MVH
lis

Nyt svar til emnet »Chokoladeblomsten blomstrer ikke«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Prydhaven > Chokoladeblomsten blomstrer ikke

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider