Skrevet af: Emil H., 7. marts 2011 kl. 12.28
Hej
Jeg har et par ret store og endelig ikke særlige pæne træer på min grund.
Jeg kunne godt tænke mig at beskære dem rimelig kraftig. (skære dem ned i halv størrelse)
Vil mine træer overlevere dette og vil de kunne lave en ny og pæn krone?
Vh Emil
Skrevet af: Boi Jensen, 7. marts 2011 kl. 13.41
Hej Emil
Det ligner ahorn eller spidsløn - og så må du i hvert fald ikke gøre noget nu og til juli - for så er det blødertræer. Det er ikke sikkert der sker noget derved, men det ser bestemt ikke godt ud.
Næste er at det kan lade sig gøre at beskære dem, men det er for alvor specialistarbejde og det bliver ikke pænt, med mindre du fremover vil op og justere træerne hvert eneste år. Årsagen er den, at træerne har stort set lige så meget under jorden, som over - og det betyder at de i løbet af 2 år efter en kraftig beskæring, vil være i stand til at gendanne lige så meget, som du har fjernet, og så er du lige vidt. Det bliver bare grimmere at se på og skal træerne fjernes fordi de er blevet for store, kan du lige så godt gøre det fra starten af, og så efterfølgende sætte nogle, der kun bliver halvt så store på den samme tid, f.eks. naur.
Du kan sommerbeskære dem og gøre dem mindre - gradvist - og så beskære hvert år - og på den måde forme dem, men at gøre dem halvt så høje og få en naturlig formet krone på dem igen, det vil være meget svært.
Husk forårsbeskæring hvis det er muligt, fremmer vækst og sommerbeskæring begrænser vækst.
Træerne kan altid gøres lidt mindre, ved at skære tilbage til en mindre gren, der måske endda gror lavere end den, der fjernes - og på den facon kan stort set alt beskæres, dog igen med visse undtagelser.
www.de-gamle-sorter.dk
Skrevet af: Steffen Jensen, 7. marts 2011 kl. 17.46
Mange folk skære træer ned for at få mere lys i haven, en skam synes jeg!
Jeg kan sagtens forstå at folk gerne vil have mere lys i haven, og det kan de også sagtens få.
Hvad med at stamme dem op??
Tynde lidt ud i dem??
Hvis jeg var dig, så blev de stammet op til ca midt på billedet.
Alle grene der går ud fra de hovede stammerne skrære af helt inde ved stammerne.
Dermed undgår du mange af de kraftige nye skud som vil komme hvis du skære hovedestammerne over som du selv foreslog.
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.