Skrevet af: Maria A., 23. maj 2014 kl. 19.49
Jeg har skadedyr i roserne. Små bitte sorte sandkorn ligner de. De pakker bladene sammen omkring sig med spind, og sidder inde i midten og hygger sig. Resultat. Min roser står med krøllede blade som efterhånden visner og dør :-( øv!
Hvad er det - og hvad kam jeg gøre ?
Skrevet af: Tine Horsum, 24. maj 2014 kl. 2.41
Spindemider vel.
Nu har jeg ikke voldsomt meget forstand på rosensygdomme (der er mange af dem!), men generelt er planter mest udsat for sygdomme og skadedyr, hvis de ikke har det helt optimalt. Det gælder jord/vand/gødskning.
Roser er ret næringskrævende og vandforbrugende. Hvis man ikke bryder sig om kunstgødning, kan man lave "rådnevand" (DET STINKER!)- man tager en god armfuld nælder, lægger dem i en regnvandstønde en uges tid, når det er grønt (og stinker) udvandes det.
Nævnte jeg, det lugter virkelig ækelt?!
Men der er altmuligt godt i det fra brændenælderne.
Bare et råd. Take it or leave it. :-)
Jeg har nælder i haven, mest fordi jeg er miljøfreak, men de kan bruges til mange ting. Udover de er gode til sommerfuglelarver.
;-)
Mvh
Tine
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.
Her er du: Forsiden > Forum > Skadedyr og plantesygdomme > Hvad spiser mine roser