Forum

Gradvis død blandt Ritausma-roser i hæk

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Lars Hedegaard Bek, 5. oktober 2017 kl. 21.31

Forår / sommer 2016 plantede jeg en hæk med Ritausma-roser. hækken består af to dele, adskilt af en indgang til haven på et par meters bredde. Den ene del har det godt. I den anden del er roserne gradvist begyndt at dø. (Se billede) Det er som om det smitter fra rose til rose. Det startede med et par roser den første sæson. Nu er det ca. halvdelen, der er enten døde eller har det skidt. Den første sæson og halvdelen af denne sæson har jeg vandet hækken med siveslange 2 timer en gang om ugen og gødet planterne hver anden uge. Nogen der kan se, hvad det er, der er galt med roserne? Vh Lars

1 af 1 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Lars Holt, 9. oktober 2017 kl. 9.23

Hvis et er en sygdom, der smitter fra plante til plante, er der vel ikke andet at gøre, end at grave de døde og de syge planter op og få dem helt bortskaffet fra ejendommen.
Start i midten af sygdomsområdet og arbejd dig ud mod kanterne.
Når du når til den sidste inden de sygdomsfrie, skal du rense dit værktøj grundigt med sprit eller varme.
Rens igen værktøjet, når den sidste i hver ende er gravet op og kørt væk.

Nyt svar til emnet »Gradvis død blandt Ritausma-roser i hæk«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Skadedyr og plantesygdomme > Gradvis død blandt Ritausma-roser i hæk

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider