Forum

Aspargesfrø

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: METTE NØRBY JENSEN, 1. juni 2019 kl. 12.51

kære brugere,
Jeg kan ingen steder finde noget om hvilken afstand man skal bruge, når man sår aspargesfrø. Jeg har sået med cirka 5 cm afstand. Efter at have ventet spændt i en måned, er de nu begyndt at dukke op. De skal så flyttes ud på blivende sted til næste forår. Jeg er bange for, at de er for tæt?
I så fald. Er det tilrådeligt at forsøge at flytte lidt rundt på dem NU?
Mange hilsener Mette
egmette@gmail.com

2 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: METTE NØRBY JENSEN, 15. juni 2019 kl. 11.53

Jeg har siden hen læst mig frem til en afstand på 8 sm. Da jeg såede mine aspages (ca 4 cm) brugte jeg kun 5 cm afstand. Jeg har nu flyttet hver anden, og er meget spændt på hvor godt de klarer det!

Hvad er mon bedst: -at flytte planterne mens de er helt små, så man kan håbe på at få det meste med, - eller at vente, til planten er lidt større?

Venlig hilsen Mette

3 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Lars Holt, 17. juni 2019 kl. 14.39

De skal vokse der i 25-30 år, så det gør nok ikke megen forskel, om de bliver omplanter efter et år eller to.
Sår man dem ikke selv, skal de jo omplantes.
Men kan de omplantes tidligt, vil det formodentlig være bedst.

Nyt svar til emnet »Aspargesfrø«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Aspargesfrø

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider