Havenyt uge 42: Har man ferie, kan man bruge den på at nyde efterårshaven og få lavet en masse i den. Man kan f.eks. høste frostfølsomme afgrøder, sætte hvidløg og kepaløg, vinterbeskytte rodfrugter, luge ukrudt m.m.
Kom med til årets grønneste festival den 25. oktober i Brønshøj.
Vælg mellem mere end 27 værksteder med praktisk viden og inspiration til livet med køkkenhave, selvforsyning og et bæredygtigt forhold til jorden.
En hel dag med inspiration og hyggeligt samvær med gamle og nye venner.
For selvforsyneren er græskar svær at komme udenom, men også i villahaven eller i et højbed er græskar både dekorative, lækre og nyttige at dyrke.
Tomater yder godt med gødning lavet med naturens ressourcer. Få Yen’s opskrift på kun at gøde tomater én gang med bl.a. banan og æg.
Bliv klogere på et frodigt og robust staudebed, der klarer sig godt i det danske klima med de forandringer og udfordringer, der følger af klimakrisen.
Der findes et hav af smukke græsser, som vil pryde i enhver have med efterårsvinden og den lave sol i ryggen.
Botaniske tulipaner vokser år efter år på det samme sted og blomstrer uden at blive taget op. Men de skal plantes på det rigtige sted og have fred.
Tomater kan ikke tåle frost, så ved udsigt til nattefrost i oktober kan man blive nødt til at plukke tomaterne af og eftermodne dem indenfor.