Havenyt uge 13: Ugen byder på regn og blæst, nattefrost og sol, så man kan flytte frem og tilbage mellem det udendørs havearbejde og opgaverne indenfor, hvor forkultiveringen er i fuld gang i vindueskarmen.
Foråret er en travlt tid med hensyn til såning, og det kan være svært at overskue, hvad der skal sås hvornår.
Men der kan man få hjælp i web-app’en Dyrk.nu fra Landsforeningen Praktisk Økologi.
Her kan man slå op, hvad der kan sås nu og hvordan samt få gode tips til dyrkningen af en lang række afgrøder.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
Det er spændende at lave sin egen kryddersnaps, og det er faktisk nemt, for mange af vore vilde planter er særdeles velegnede.
Der skal være køkkenhave i et stykke af plænen ved Det Hvide Hus – ikke kun til egen forsyning, men også til at give til et køkken for hjemløse.
Ramsløg vokser primært i kystnære løvskove, lunde og småkrat, men det er også en fin køkkenurt, da både løg og blade er velsmagende og C-vitaminrige.