Kære Havenyt,
Jeg bor i Roskilde og vil gerne forsøge mig med søde kartofler på friland.
Kan I fortælle, hvor jeg kan få fat i nogle til forspiring?
Med venlig hilsen
Jette Nielsen Christensen, januar 2026
Kære Jette,
Det er et spændende eksperiment at dyrke sød kartofler på friland. De kræver en varm og lang sommer, men så kan man også være heldig at få noget godt ud af dem.
Sød kartoffel kaldes også batat efter dens latinske navn Ipomoea batatas. Ved at google ord som »køb batat til dyrkning« eller »køb sød kartoffel plante« kan jeg se, at der både er enkelte planteskoler og byggemarkeder, der har den til salg. Der kommer sandsynligvis flere længere hen mod foråret.
En anden mulighed kunne være at lave et opslag, hvor du efterlyser sød kartofler her på Havenyt.dk >
Der er sandsynligvis også nogle grupper på Facebook, hvor man deler overskud af frø, planter og måske også sød kartoffel.
I Havenyt.dks forum er der nogle venlige havejere, der har delt deres erfaringer med at dyrke sød kartofler, inkl. at lave stiklinger. Læs mere her >
Med venlig hilsen
Heidi Kirk Nissen
Redaktør af Havenyt.dk, Havenyt.dk
Søg i forhandlerguiden:
Anderledes øko grøntsager
Søkjærgård Samsø økologiske Skovlandbrug
SÆTTEHVIDLØG, spisehvidløg og biovine
Flerårige spiselige planter til haven
Land Højbede og Plantekasser
Alt til den økologiske have
Økologisk besøgshave
Billige solide stauder – Se webshoppen
Grøntsags- & blomsterfrø til køkkenhaven
Her er du: Forsiden > Spørg eksperterne > Køkkenhaven > Hvor kan man få fat i sød kartoffel?
Kommentarer
Der er ingen kommentarer til denne tekst. Skriv ny kommentar…