Havenyt uge 27: Ugens havenyt med aktuelle tips til havearbejdet i uge 27 udkommer tirsdag. Mens du venter, kan du eventuelt læse sidste uges udgave.
Fra midt i juni er det såtid for de farverige to-årige, som kan fylde haven med blomster til næste forår og sommer.
Det er smukke planter som marieklokke, fingerbøl, kongelys, gyldenlak, natlys, studenternellike m.fl.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
Naturens variation og skønhed kan føres ind i haverne ved at holde jorden dækket af et grønt eller brunt jorddække.
Såning af salat og varme sommerdage går dårligt i spænd. Salatfrø går simpelthen i spiredvale omkring de 20° C.
Frugttræer ansætter ofte mange flere frugter, end de kan udvikle til en pæn størrelse, og det betyder også fare for, at grenene knækker under vægten.