Havenyt uge 37: Septembervejr med byger giver gode muligheder for at dele eller plante nye stauder. Det er også nu, man kan begynde at lægge forårsløg. I den spiselige del kan man høste i stor stil. Det man ikke spiser friskt, må gemmes.
Hver tirsdag udsender vi her fra Havenyt et nyhedsbrev med gode råd til, hvad du kan gøre i haven netop denne uge. Vi kalder det »Ugens havenyt«.
I nyhedsbrevet kan du også finde inspiration i listen med arrangementer i private haver og i de lokale netværk, hvor du kan blive klogere på havedyrkning sammen med andre haveglade mennesker.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
En have er en hel verden af naturoplevelser for et lille barn, og det kan sagtens tage en hel barndom at udforske alle de forskellige arter smådyr.
Bibernelle er en flerårig plante, som i haven ofte dyrkes som krydderurt, men den er også god som grøngødningsplante til undersåning og bunddække.
Der findes et hav af smukke græsser, som vil pryde i enhver have med efterårsvinden og den lave sol i ryggen.