Havenyt uge 1: Ugens havenyt med aktuelle tips til havearbejdet i uge 1 udkommer tirsdag. Mens du venter, kan du eventuelt læse sidste uges udgave.
Redaktionen på Havenyt.dk holder juleferie indtil mandag den 5. januar 2026.
Ugens Havenyt udkommer derfor ikke i uge 1, men er tilbage som normalt i uge 2.
I ønskes alle en god jul og et godt nytår!
Grønne julehilsner
Heidi Kirk Nissen
Redaktør af Havenyt.dk
Højbede på hjul er praktiske, hvis man har en lille have. Med den rette planlægning kan man skabe stemning af køkkenhave på terrassen eller i skolegår
I en pigmenthave gror planter, som kan bruges til at farve med. I artiklen får man forslag til planter, som kan bruges til plantefarvning.
Jorddække beskytter jordstrukturen og livet over og under jorden. Bliv inspireret til at holde jorden dækket året rundt.
Japansk star er en stedsegrøn og bunddækkende græs, der er smuk selv midt på vinteren, da den tåler både sne og en enkelt oversvømmelse.
Peter Norris dyrker sin køkkenhave meget intensivt med afgrøder det meste af året – se hans havekalender og hent inspiration til at dyrke året rundt.
Her kan du teste, hvor stor biodiversiteten er i din have, og hente ideer til at gøre haven til et bedre sted for planter og dyr.