Havenyt uge 33: Ugens havenyt med aktuelle tips til havearbejdet i uge 33 udkommer tirsdag. Mens du venter, kan du eventuelt læse sidste uges udgave.
Hver tirsdag udsender vi her fra Havenyt et nyhedsbrev med gode råd til, hvad du kan gøre i haven netop denne uge. Vi kalder det »Ugens havenyt«.
I nyhedsbrevet kan du også finde inspiration i listen med arrangementer i private haver og i de lokale netværk, hvor du kan blive klogere på havedyrkning sammen med andre haveglade mennesker.
Såning af salat og varme sommerdage går dårligt i spænd, da salatfrø går i spiredvale omkring de 20 grader.
Men med vanding og skygge kan det godt lade sig gøre at få en ny række salat til at spire.
Få de gode tips i artiklen.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
T-snit-okulationen er en meget gammel formeringsmetode, hvor en knop med lidt bark sidst på sommeren sættes ind på en allerede plantet grundstamme.
Både den grøn- og rødbladede bladmynte er en populær krydderurt i japansk mad, bl.a. i sushiretter, men de bruges også som sommerblomster.
Bliv inspireret til at bruge krydderurter i blomsterbuketter af blomsterbonden Rikke Lentz.