Havenyt uge 37: Septembervejr med byger giver gode muligheder for at dele eller plante nye stauder. Det er også nu, man kan begynde at lægge forårsløg. I den spiselige del kan man høste i stor stil. Det man ikke spiser friskt, må gemmes.
Hver tirsdag udsender vi her fra Havenyt et nyhedsbrev med gode råd til, hvad du kan gøre i haven netop denne uge. Vi kalder det »Ugens havenyt«.
I nyhedsbrevet kan du også finde inspiration i listen med arrangementer i private haver og i de lokale netværk, hvor du kan blive klogere på havedyrkning sammen med andre haveglade mennesker.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
Har du et gammelt træ eller busk af kvæde, morbær eller mispel, bør du måske reagere på denne efterlysning.
Hvornår er en figen moden, så den smager bedst muligt? Skal den være fast og grønlig eller næsten sort og helt skrumpet ind?
I sensommeren er der ofte mange flere modne chili, end man kan nå at spise, og man kan så enten tørre chilierne eller fryse dem ned.