Havenyt uge 23: Der er regn på vej. Skyer og byger gør jorden godt fugtig til at luge, udtynde, så og plante ud i. Man begynder også at kunne høste fra haven. Nye kartofler, krydderurter, salat, rabarber og de tidligste jordbær er delikatesser i juni.

Læs denne Ugens Havenyt…

Dyr i haven

Sluk den automatiske plæneklipper om natten

Stikkende pigge hjælper ikke, når modstanderen har skarpe knive som i en robotplæneklipper, der kører om natten.

Pindsvinenes Venner modtager flere lemlæstede pindsvin, som har været i nærkontakt med de automatiske plæneklippere. De nyttige dyr er på jagt om natten, hvor de leder efter smådyr i plænerne.

Pindsvinenes Venner beretter, at dyrene kommer voldsomt til skade efter mødet med en robotplæneklipper, og vi opfordrer derfor til, at den ikke sættes til at køre rundt på græsplænen om natten.

Afstemning

Spiser du nye kartofler?








Vis resultat

Søg:

Støt Havenyt.dk

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider