Havenyt uge 36: September er overflodens måned. Der kan høstes løs af frugter som blommer, æbler og pærer, bær som brombær, efterårshindbær, vindruer og blåbær. For ikke at glemme alle grønsagerne og krydderurterne. Der skal høstes og gemmes.
Hver tirsdag udsender vi her fra Havenyt et nyhedsbrev med gode råd til, hvad du kan gøre i haven netop denne uge. Vi kalder det »Ugens havenyt«.
I nyhedsbrevet kan du også finde inspiration i listen med arrangementer i private haver og i de lokale netværk, hvor du kan blive klogere på havedyrkning sammen med andre haveglade mennesker.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
Det er ikke kun mennesker, som skal have ekstra tøj på om vinteren – jorden og livet i jorden har også brug for ekstra beskyttelse om vinteren.
Gensplejsning er uendelig langt fra glæden ved at forædle sine egne tallerkensmækkere.
I sensommeren er der ofte mange flere modne chili, end man kan nå at spise, og man kan så enten tørre chilierne eller fryse dem ned.