Havenyt uge 30: Haven bugner af modne bær, grønsager og krydderurter. Blomsterne eksploderer i farveorgier, og der kan hentes til mange buketter. Der skal plukkes og høstes, men der kan også sås en ny gang frø på den ledige jord.
Fra midt i juni er det såtid for de farverige to-årige, som kan fylde haven med blomster til næste forår og sommer.
Det er smukke planter som marieklokke, fingerbøl, kongelys, gyldenlak, natlys, studenternellike m.fl.
Såning af salat og varme sommerdage går dårligt i spænd, da salatfrø går i spiredvale omkring de 20 grader.
Men med vanding og skygge kan det godt lade sig gøre at få en ny række salat til at spire.
Få de gode tips i artiklen.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
I juli måned holder kartoffelskimlen sit indtog. Men selv om den er svær at undgå, kan man alligevel få en god høst ved forskellige tiltag.
Matrem er en fin blomst med små marguritlignende blomster og fint lysgrønt løv, men også et moderne naturlægemiddel mod migræne.
Staudelatyrus er det mest populære navn for flerårig fladbælg. Den kommer troligt igen år efter år, men til gengæld dufter staudelathyrus ikke.