Havenyt uge 41: Den første del af oktober har i store træk været mild med mulighed for mange gode timer i haven. Vejret skifter lidt, men der er stadig gode muligheder for at plante nyt eller flytte eksisterende planter, høste, samle frø og jorddække.
Kom med til årets grønneste festival den 31. oktober i Fredericia.
Vælg mellem mere end 30 værksteder med praktisk viden og inspiration til livet med køkkenhave, selvforsyning og et bæredygtigt forhold til jorden og hør vores inspirerende gæstetaler – tv-kokken Nikolaj Kirk.
En hel dag med inspiration og hyggeligt samvær med gamle og nye venner.
Hvis æblet giver slip, når man løfter det lidt op og giver det et let drej, er det plukkemodent.
Hvis man vil gemme æblerne til de kommende måneders brug, skal de plukkes ned og lægges i kasser omkring nu, da det giver optimal holdbarhed.
De første gemmeæbler er plukkemodne i sidste halvdel af september, de seneste skal først plukkes omkring 1.november.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
I efteråret farves husfacader og plankeværk røde, når vildvinene trækker i efterårsskruddet. Men inden man planter, skal man overveje art og sort.
Bukketorn vokser vildt, bl.a. langs strande, og bukketornens røde bær er identiske med de tørrede gojibær, der importeres fra Kina.
Når efteråret begynder at vise sit ansigt med de første gyldne løvfarver, og flere og flere stauder bliver brunlige, stråler en gul blomst i lyset.