Havenyt uge 40: Ugens havenyt med aktuelle tips til havearbejdet i uge 40 udkommer tirsdag. Mens du venter, kan du eventuelt læse sidste uges udgave.
Kom med til årets grønneste festival den 31. oktober i Fredericia.
Vælg mellem mere end 30 værksteder med praktisk viden og inspiration til livet med køkkenhave, selvforsyning og et bæredygtigt forhold til jorden og hør vores inspirerende gæstetaler – tv-kokken Nikolaj Kirk.
En hel dag med inspiration og hyggeligt samvær med gamle og nye venner.
Hver tirsdag udsender vi her fra Havenyt et nyhedsbrev med gode råd til, hvad du kan gøre i haven netop denne uge. Vi kalder det »Ugens havenyt«.
I nyhedsbrevet kan du også finde inspiration i listen med arrangementer i private haver og i de lokale netværk, hvor du kan blive klogere på havedyrkning sammen med andre haveglade mennesker.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
Frøindpakninger har deres helt særlige skønhed frem til de er modne. Derefter forsvinder skønheden og forvandles til nytteværdien frø, der kan sås.
Blomsterne blomstrer intenst, lyset er fladt og gyldent, langt og skyggegivende. Mantraet er lilla, violet, magenta, purpur, blåt og gyldent.
Det er en god ide at udnytte naturens spændende bær og frugter i stedet for at købe eksotisk frugt, som flyves ind og belaster CO2 regnskabet.