Havenyt uge 35: Ugens havenyt med aktuelle tips til havearbejdet i uge 35 udkommer tirsdag. Mens du venter, kan du eventuelt læse sidste uges udgave.
Hver tirsdag udsender vi her fra Havenyt et nyhedsbrev med gode råd til, hvad du kan gøre i haven netop denne uge. Vi kalder det »Ugens havenyt«.
I nyhedsbrevet kan du også finde inspiration i listen med arrangementer i private haver og i de lokale netværk, hvor du kan blive klogere på havedyrkning sammen med andre haveglade mennesker.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
En steppe er oftest både blomsterrig og smuk, selv om det er et regnfattigt område på kalkbund, hvor græs, stauder og enkelte buske må klare tørke.
På Mere Liv i Haven Festivalen i Århus deltog jeg i Karen Bredahls værksted om at tage frø af egne agurker. Prøv det selv.
Blomsterne af vore skærmplanter er spiselige og aromatiske, og det gælder også planternes umodne frø, som kan give ekstra variation i smagen.