Havenyt uge 25: Ugens havenyt med aktuelle tips til havearbejdet i uge 25 udkommer tirsdag. Mens du venter, kan du eventuelt læse sidste uges udgave.
Stikkende pigge hjælper ikke, når modstanderen har skarpe knive som i en robotplæneklipper, der kører om natten.
Pindsvinenes Venner modtager flere lemlæstede pindsvin, som har været i nærkontakt med de automatiske plæneklippere. De nyttige dyr er på jagt om natten, hvor de leder efter smådyr i plænerne.
Pindsvinenes Venner beretter, at dyrene kommer voldsomt til skade efter mødet med en robotplæneklipper, og vi opfordrer derfor til, at den ikke sættes til at køre rundt på græsplænen om natten.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
Heldigvis taler vi også meget om genbrug og økologi i modsætning til merforbrug og vækst. Det er vi mange, der glædes over.
Vi mod mere blæsende og regnfulde vintre og tørrere somre. Det giver nye udfordringer for haveejeren, der gerne vil arbejde med og ikke mod naturen.
Når først planterne hænger med bladene i en tør periode, er det ikke nok at vande. Der skal jorddække til for at jorden i rodzonen kan bevares fugtig.