Havenyt uge 11: Ugens havenyt med aktuelle tips til havearbejdet i uge 11 udkommer tirsdag. Mens du venter, kan du eventuelt læse sidste uges udgave.
Foråret er en travlt tid med hensyn til såning, og det kan være svært at overskue, hvad der skal sås hvornår.
Men der kan man få hjælp i web-app’en Dyrk.nu fra Landsforeningen Praktisk Økologi.
Her kan man slå op, hvad der kan sås nu og hvordan samt få gode tips til dyrkningen af en lang række afgrøder.
Bliv inspireret til dyrkning af auberginer i sortsoversigten med beskrivelser – og en del billeder – af 20 forskellige auberginer.
Planternes underjordiske liv er afgørende for, hvordan de klarer sig i forhold til vækst og tolerance over for sygdomme, skadedyr, vejr- og vind m.m.
Her kan du finde en oversigt over nye havebøger, der er blevet omtalt på Havenyt.dk i 2025.
Man skal først og fremmest dyrke de kartoffelsorter, familien godt kan lide, men også tænke på tidlighed, udbytte og udseende.
Peter Norris dyrker sin køkkenhave intensivt med afgrøder det meste af året – se hans havekalender og få inspiration til at dyrke året rundt.
Det er fantastisk fra midt i juli og til oktober at kunne plukke store, modne peberfrugter ude i sin egen have. Men det kræver tidlig forkultivering.